LECZNICA WETERYNARYJNA ARKA - Ozorków - lecznica,weterynaryjna,arka,lekarz,zwierzat,weterynaria,weterynarii,weterynarz,pomoc,badania,badanie,choroby,laboratorium,laboratoryjne,odrobaczanie,kastracja,kastracje,klinika,sterylizacja,sterylizacje,sterylizowan

Nieocenione usługi w diagnozowaniu oddaje elektrokardiografia - dodatkowe badanie wykonywane w przypadku podejrzenia schorzeń układu krążenia. Elektrokardiogram to graficzny zapis różnicy potencjałów na skórze zwierzęcia, wywołanych elektryczną czynnością serca. Zanim zostanie sporządzony elektrokardiogram lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem zwierzęcia.

Nie ma informacji nieważnych, istotne są nie tylko: wiek, płeć, przebyte wcześniej choroby ale także rasa psa z uwagi na rasowe skłonności do niektórych chorób. Nie bez znaczenia jest też masa ciała oraz rodzaj diety.
 
Wyposażony w taki zasób danych wspomożony własną obserwacją zachowania zwierzęcia lekarz może przystąpić do sporządzenia EKG. Zapis ten dokonuje się w pozycji siedzącej, leżącej na mostku lub na prawym boku w pomieszczeniu powinien panować spokój. Pies to taki sam ssak jak człowiek z czego wynika niestety, że cierpi na podobne schorzenia. 

Choroby układu krążenia dzielą się na:
- wady wrodzone serca,
- wady nabyte serca,
- kardiomiopatie (utrata elementów kurczliwych mięśnia sercowego),
- choroby naczyń.

Niewydolność serca to zespół chorobowy występujący wówczas, gdy serce pracuje zbyt słabo, by sprostać zapotrzebowaniu metabolizmu organizmu. Niestety schorzenia z tej grupy charakteryzują się wysoką śmiertelnością m.in. dlatego, że czworonóg trafia do lekarza na ogół za późno, gdy objawy choroby są już tak wyraźne, że może je zauważyć właściciel psa. Najczęściej obserwujemy objawy ze strony układu oddechowego. Trudno je zresztą odróżnić od zmian toczących się pierwotnie w układzie oddechowym (zapalenia płuc czy nowotwór tego organu). Pojawiający się kaszel czy duszność zazwyczaj kojarzone są automatycznie z dolegliwościami oddechowymi, dopiero wnikliwe badanie pozwala na postawienie właściwej diagnozy.

powrót