LECZNICA WETERYNARYJNA ARKA - Ozorków - lecznica,weterynaryjna,arka,lekarz,zwierzat,weterynaria,weterynarii,weterynarz,pomoc,badania,badanie,choroby,laboratorium,laboratoryjne,odrobaczanie,kastracja,kastracje,klinika,sterylizacja,sterylizacje,sterylizowan

Mikrochipowanie (znakowanie)

Posługujemy się systemem INDEXEL, firmy Vet-Trade Polska w celu znakowania i identyfikacji zwierząt, który pozwolił na stworzenie lokalnej bazy danych w naszej lecznicy (baza danych może znajdować się również w Urzędach Miast, schroniskach dla zwierząt).
Jednocześnie firma Never Land utworzyła krajową bazę danych - Ogólnopolski Rejestr Zwierząt (ORZ), z którą to wymieniamy się informacjami o oznakowanych zwierzętach. 
Ogólnopolski Rejestr zwierząt umożliwia szybkie zidentyfikowanie zaginionego zwierzęcia oraz uzyskanie niezbędnych informacji takich jak: dane adresowe właściciela, datę ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

"Chipowanie" lub tatuaż stanowi podstawę do wydania paszportu zwierzęcia, który jest wymagany w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej z innymi krajami Unii Europejskiej (więcej informacji znajdziesz w dziale "paszport").

 

Transponder (mikroprocesor, chip)

Lecznica Weterynaryjna ARKA - chip

Identyfikacja zwierząt w systemie INDEXEL jest możliwa dzięki wszczepionemu pod skórę zwierzęcia transpondera (mikroprocesora, chipu - widocznego na zdjęciu powyżej).
Transpondery informacji numerycznej zawierają cyfrowy kod zgodnie z normą ISO 11784. Norma ISO 11784 określa parametry kodu 
numerycznego transpondera - kod 38-bitowy, w którym zawarte są, z góry ustalone, kody identyfikacyjne, np. 3-cyfrowy kod państwa.
Dzięki nowoczesnej technologii transpondery spełniają wysokie wymogi bezpieczeństwa do stosowania ich u zwierząt.

Lecznica Weterynaryjna ARKA - graf

Główne zalety znakowania:
- raz zaprogramowany transponder nie może być przeprogramowany (nie można zmienić kodu),
- transpondery powleczone są substancją BIO-BOND zapobiegającą przemieszczaniu się ich z miejsca implantacji,
- transpondery są całkowicie obojętne dla organizmu, powleczone substancją zapobiegającą powstawaniu odczynów miejscowych lub odrzucaniu implantu,
- trwałość mikroprocesora jest nieograniczona, istnieje zatem możliwość odczytywania kodu nawet w zwłokach zwierząt,
- podskórne wprowadzenie mikronośnika jest zabiegiem prostym, niebolesnym i nie wywołującym stresu u zwierząt.

Miejsce wszczepienia mikroprocesora (transpondera):
- lewa strona szyi w połowie długości u psów, kotów
- mięśnie piersiowe u ptaków 

Posługujemy się chipami firmy Merial S.A.S.

Czytniki

Czytnik spełnia normę ISO 11785 i pozwala na odczyt kodu z transpondera (mikroprocesora, chipu). 
Czytniki wyprodukowany jest w technologii SMART (Standard Memory Re-programable Technology), co pozwala na jego zastosowanie również do pracy w innych systemach (innych niż obowiązujący system ISO).
Są niewielkie, lekkie, ergonomiczne, zasilane bateriami, pozwalają na szybkie i precyzyjne zlokalizowanie i natychmiastowe odczytanie kodu mikroprocesora. Istnieje możliwość połączenia czytnika, poprzez specjalne gniazdo, z komputerem co umożliwia szybszą i pełniejszą identyfikację zwierzęcia w Systemie INDEXEL.

Rodzaje czytników: 

-Pocket Reader 
-Pocket Reader EX

Tak wygląda aplikator mikrochipu, firmy Merial, w rzeczywistości:

Lecznica Weterynaryjna ARKA - aplikator

oraz czytnik kodu Pocket Reader

Lecznica Weterynaryjna ARKA - czytnik i aplikator

Lecznica Weterynaryjna ARKA - czytnik

Strona ORZ, na której znajdziesz informacje o oznakowanym zwierzęciu http://www.idpet.info .


powrót